Oblasti severu - malé shrnutí
Tak je tu další sezona a já bych docela rád sepsal malé shrnutí ohledně lezení "na severu", ikdyž to třeba ne pro každého je oblast jeho zájmu. Nejen že proběhlo pár významných událostí, ale možná se ne všichni orientují v aktuálních podmínkách v jednotlivých lokalitách. Beru to velmi povrchně a čistě lezecky-uživatelsky, pokud někdo chcete dělat prvovýstupy, bouldrovat, nebo lézt ledy, a podobné fajnovosti, musíte se po informacích poohlédnout sám a více do hloubky. Neberu všechny oblasti, zmiňuji spíš co je nového, případně kam se podívat. Mimoto všechno je samozřejmě třeba akceptovat klasické podmínky chování lezce v oblastech, kde se lezecké objejkty nachází, většinou se jedná o NP, či CHKO apod., což má své specifika a podmínky. Toto berte jako rychlou orientační pomůcku, případně návod, kam se kouknout, abych si byl jist, že se nedostanu do křížku s pravidly lezení či návštěvním řádem daných lokalit.
A - povolení a podmínky lezení
1. Jizerské hory
Jizerky dostaly nové povolení k horolezectví a to až do roku 2020. Lezení je povoleno celoročně, dokonce byly přibrány další věže (trošku oříšek je přesně je vyjmenovat) do seznamu věží určených k provozování horolezectví. Vy, kteří to nezvládnete bez bílého sajrajtu (Mg), máte ho povolený od VIIIb výše. Více info zde http://www.horosvaz.cz/ochrana-prirody/nove-povoleni-lezeni-pro-jizerske-hory/.
2. Tisá
Tisá má taktéž nové povolení horolezecké činnosti, a to do roku 2017. Lezení je povoleno (kupodivu) celoročně, samozřejmě na suché skále, a tak trochu překvapivě výhradně za denního světla. Příznivci bílého prachu zda mají smůlu, jasně zakázáno. Pozor, je oficiální seznam cest, které je zakázáno lézt z důvodu eroze, označte si tedy v průvodcích. Více informací je zde (vč seznamu zakázaných) http://www.horosvaz.cz/ochrana-prirody/lezeni-v-tiskych-stenach-povoleno/.
3. Labák
Pravý břeh má nové povolení do roku 2017. Celý pravý břeh je rozdělen na několik oblastí, část má celoroční lezení a část má povoleno od 1.7, tak bacha nato. Mágo je tuším oficiálně stále zakázané, ale všichni víme jak se to dodržuje. Doutník a Čihadlo jsou trvale zakázány. Tak trochu zajímavost - nesmí se dělat přeskoky masiv - věž. Více zde (vč.map s časových omezením) http://www.horosvaz.cz/ochrana-prirody/nove-povoleni-lezeni-na-uzemi-npr-kanon-labe/.
4. Českosaské Švýcarsko
Velmi choulostivá oblast po všech stránkách. Zde platí víceméně obecné plošné časové omezení lezení, které je povoleno od 1.7. avšak jsou samozřejmě místa, a věže, kde toto neplatí. Kdo jste si opatřil nového, poměrně kontroverzního průvodce, mějte se napozoru, je zde spousta věží (cca 150!), které jsou zakázány a není nato v textu výslovně upozorněno. Tento průvodce přinesl nemalé problémy mezi OVK a Správou NP, vše je momentálně v řešení. Nicméně pokud budete dodržovat návštěvní řád, a sezonní úzavěry není problém. Jinak slovo magnesium v těchto končinách ani nevyslovujte. Bible chování v těchto končinách je zde http://www.npcs.cz/sites/default/files/user_files/ke_stazeni/Zakony/navstevni_rad.pdf.
5. Sasko
I sasko má svá omezení, jejich souhrn je zde a to jak dlouhodobé zákazy, tak sezoní http://www.bergsteigerbund.de/klettern_sperrungen.php?show=alle. Jestli nechcete potyčku s místňáky, maglajzák ani nedávejte do batohu.
6. Český ráj (okrajově)
Tak to připomínám jen notoricky známé věci - většina ráje má omezení 1.4.-31.10., avšak některé oblasti jsou až od 1.7. (např částečně Klokočky apod.). Mágo jest samozřejmě tabu. Souhlas s lezením udělen do 2016. Jinak co vím, vloni byly zase nějaké maléry se zákazem vjezdu ke koupáku. Samozřejmě bacha na mokro, nestojí to zato, nejlépe sledovat aktuální podmínky na webu www.hruboskalsko.cz, více o povolení lezení je třeba zde http://skaly.horosvaz.cz/document/CeskyRaj2011-2016.pdf.
B. Sezónní omezení
No a pak tu máme sezonní omezení z důvodu ochrany, zejména kvůli fóglům, což jev pořádku, oni jsou "tam" doma. Tyto je třeba sledovat aktuálně.
1. Labské písky - levý břeh: Citadela, Ústecká věž, Kyklop, věže uzavřeny od 23.3. 2013 do 30.6. 2013
Dolní Žleb - Východní roh, Ostrov - okolí věží Obr a Rozhledna, Libouchec - Nad stěnami, lezecká oblast Modřín a Pod stěnami, Bělá - v okolí Velké věže a Faraona, Bělská jehla, Brána, věže uzavřeny od 23.3. 2013 do 30.6. 2013
2. Jetřichovice: Kostelík, Lesní kaple, Kominíček, Golem, Tetřeví vyhlídka, Věž Pavly, Tuplák, Jehla v Mostkách, Strážní věž, Rohlík, Rozporová věž, věže uzavřeny do 30.6. 2013.
3. Sasko - viz výše, nebo zde http://www.horosvaz.cz/res/data/046/009221.pdf
4. Skalák, i zde hnízdí ptáci, tak si prosím odpustte minimálně tyto cesty: věž Kapelník - fóglové spatřeni na křížení Údolky a Jeschkeho traverzu a mezi Funkeho a Severní cestou, věž Maják - Halešova stěna, Opomenutá - Výběrové řízení, Dračí Zub - Severní cesta (nad 2. kruhem)
C. A ještě pár odkazů, které se mohou hodit:
Ochranna na čhs (ale obávám se že toto není úplně stopropcentní)
http://skaly.horosvaz.cz/4_op_index.asp?cmd=1
Zde je to trošku jinak udělané, ale obasah vícemoéně stejný
http://skaly.horosvaz.cz/op_omezeni/index.asp?sektor_id=337
Tady to samé na stráckách ochrany přírody
http://www.opso.cz/index.asp?cmd=1
Souhrně o ochraně přírody na skalách
http://www.horosvaz.cz/ochrana-prirody/
Něco od "přeshranic"
http://www.bergsteigerbund.de/
D. A pro ty, kteří dočetli až sem....
Aby se neřeklo, že tu jen moralizuju či předkládám to, co všichni vědí, tak jsou tu tři bonusové informace spojené s jedním malým kvízem. Jedna informace je bohužel smutná.
- nedávno zemřel Karel Cerman, jeden z posledních ze staré lezecké školy.
- taday je hezký lezecký slovník německo český http://www.bergsteigerbund.de/dokumente/liste_cr.pdf a ještě jeden (od Bédy) http://www.piskari.cz/slovnik-vykladovy.php,
- letos v březnu bylo výročí 125 let od prvního sportovního lezeckého výstupu na pískovcovou věž v Čechách. Kerápak to byla? A věděli jste že je pojmenována nikoliv podle svého tvaru a nedobytnosti, ale podle svého prvovýstupce? Tak ukažte se, horolezci....
Hezké lezení všem.... HS