CAT S75: telefon se satelitní komunikací
Tento článek vyjadřuje uživatelské zkušenosti s telefonem CAT 75, coby prvním přístrojem svého druhu umožňující obousměrnou satelitní komunikaci. Dlouho jsem přemýšlel, zda sem (web lezeckého oddílu) téma patří, ale coby nástroj zvyšující bezpečnost lze telefon doporučit (alespoň částečně, detaily níže), tedy vznikl i tento článek.
Nehledejte zde detailní rozbor ve stylu "jeden z další Android telefonů" nebo exaktní popis na úrovni hardwarových magazínů. Jedná se o subjektivní názor a popis, včetně možné motivace ke koupi. Tou je, alespoň v mém případě, právě satelitní komunikace, pojem je ale vhodné vysvětlit:
- Již nějakou dobu mají vyšší iPhony nouzové satelitní zprávy, které se (údajně) hodí například v Americe, pokud se vybouráte na odlehlé silnici bez mobilního signálu. Nemám s tímto zkušenosti, nechci zabíhat do detailů, ale má se odeslat zpráva záchranným složkám. To je vše; pokud budete chtít "jen tak" pozdravovat, zprávu neodešlete.
- Naopak, na druhé straně satelitních komunikátorů jsou přímo satelitní telefony umožňující volání, Starlink coby služba pro internet nebo Garmin InReach (se kterou máme v oddílu zkušenosti). Ale i poslední je zařízení velmi jednoúčelové, velmi drahé a ještě hůře, z mého pohledu, je na tom co se týká ceny služeb a nastavení tarifů.
- Uprostřed mezi těmito variantami je mobil CAT S75 (stejný prodává i Motorola, mělo by jít o identické zařízení s jiným logem). Jde skutečně o normální Android telefon střední třídy, který má satelitní komunikaci "navíc". V tomto případě to znamená možnost posílat textové zprávy přes satelit a naopak je přijímat. O detailech je celý zbytek článku ...
Osobní motivace k pořízení
Je to nyní jediný telefon svého druhu, který mi umožní být v kontaktu a hlavně potenciálně zavolat záchranu třeba z alpských údolí bez signálu. Zároveň není o tolik dražší než jiné telefony, ale výrazně levnější než Garmin InReach.
Zároveň se jedná o velmi odolný telefon: IP69K znamená v současné době nejvyšší možnou certifikaci (úplná odolnost proti prachu a zároveň odolnost proti vysokotlaké tryskající vodě). Nadstandardní počet HW tlačítek umožňují například i jen po hmatu nebo v rukavicích fotit nebo spustit svítilnu; případně zavolat SOS přes data nebo satelit.
Funkčnost a Bullitt aplikace
Odhlédnu od všech ostatní parametrů telefonu. Hardwarově jde o dual-sim, přičemž jednu sim kartu dostanete v balení a (pravděpodobně) se používá pro satelitní komunikaci. Toto vnímám jako velkou nevýhodu, protože při cestách do zahraničí nemůžete přidat lokální sim a zároveň mít českou + satelit. Toto je potřeba zdůraznit, neboť nikde na internetu se nezmiňuje!
Při vložení satelitní SIM do konkrétního slotu (ano, nejsou záměnné 1:1) můžete v telefonu spustit aplikaci na satelitní komunikaci. Jmenuje se Bullitt Satellite Messenger, detaily o celé službě najdete na bullitt.com .
Samotná aplikace vypadá jako běžné internetové komunikátory. Vyberete kontakt, pošlete textovou zprávu, kontakt funguje na základě telefonního čísla. Pokud má druhá strana registraci na Bullitt a staženou aplikaci, přijde jí to právě do aplikace a přes ní může odpovídat. Pokud ne, dostane SMS s danou zprávou, odkaz na aplikaci, ale nemůže odpověď (dokud si aplikaci nestáhne).
Výhodou je, že pokud si s někým domluvíte nainstalování aplikace, můžete si psát prakticky libovolně přes satelit a druhá strana (online v civilizaci) nemusí vůbec řešit, kudy zprávy putují. Nevýhodou je právě ta nutnost aplikace, nelze jen odpovědět na SMS nebo jako u InReach odpovídat přes web.
Samotná aplikace umožňuje rychlé přednastavené zprávy ("Jsem zde _GPS_", "Vyzvedni mě na _GPS_"), přičemž samozřejmě připojí GPS. Právě GPS máte mít puštěnou při navázání kontaktu, pravděpodobně kvůli dopočítání satelitů. To ale nebývá problém, protože pokud máte dobrý výhled na oblohu (satelity), chytnete i GPS). Snad netřeba zmiňovat, že uvnitř budov nebo jinde bez výhledu satelitní signál nechytíte.
Trochu "trik" je, že pokud chcete v normálním místě třeba se zahraničním signálem nebo slabým českým raději použít satelit (proč ne, když již máte zprávy předplacené?), je lepší v nastavení telefonu zvolit "satelite only", tím vypnout normální sítě a jen chytat družice. Telefon vás sám navede, jak ho třeba máte natočit (asi právě podle GPS zná pozice satelitů?). K satelitní síti se mi telefon nedokázal připojit z jedoucího auta, zkoušeno několikrát.
Jednou se mi stalo, že po delší době neúspěšného chytání satelitního signálu se aplikace odhlásila. A k přihlášení následně vyžadovala internet. Jak by to měl člověk řešit mimo civilizaci? Podle mě dost výrazný bug; na jiné komplikace v používání jsem zatím nenarazil.
SOS
Jedním z tlačítek v aplikaci je SOS, podobně jde nouze aktivovat přes HW tlačítko nahoře: velké červené, ale nezmáčknete omylem. Třetí možností je podržet tlačítko na vypnutí a jedna z možností kromě restartu, vypnutí a zamknutí obrazovky je právě zavolání SOS. Obecně to platí pro všechno, satelitní funkce jsou dobře zakomponované do systému.
Pokud si telefon nepořizujete kvůli příležitostným zprávám "jsem v pořádku", asi to bude SOS funkce. Naostro jsem nezkoušel, ale měla by fungovat po podržení v aplikaci (podobně jako aplikace Záchranka) nebo hardwarového tlačítka. Prý se odešle poloha, zalarmuje záchrana ... až někdo vyzkoušíte, dejte vědět.
Kdo se chcete dozvědět víc, odkážu na oficiální web: https://bullitt.com/en-gb/sos-service .
Tarify Bullitt aplikace/služby
Fungování odpovídá předplacené službě, jako například Garmin InReach. Na rozdíl od něj ale lze aktivovat třeba jen měsíc od měsíce a neplatit za zprávy (10 €/měsíc: 80 zpráv + SOS komunikace). Já zvolil roční tarif za 60 € a s ročním limitem 250 zpráv, částečně i kvůli pohodlnosti. Minimálně tento funguje spolehlivě a mohu o sobě dát vědět i když jsem třeba jen ČR bez signálu ...
Nevím o nikom dalším, kdo by telefon měl, tak nemohu vyzkoušet komunikaci satelit-satelit. Domnívám se ale, že se zprávy shromažďují v datacentru Bullitt, takže by to fungovalo stejně jako satelit-online.
Pokrytí
Hlavní nevýhodou satelitní služby, třeba v porovnání s Garmin, je pokrytí. V létě 2023 jsem zkoušel připojení v Pákistánu a bez šance. Podle webu ( https://bullitt.com/coverage/ ) se má pokrytí rozšiřovat .
Vyzkoušeno v ČR, Němcku, Rakousku a Turecku - funguje.
Za zmínku stojí, že v některých zemích jsou satelitní telefony obecně zakázané. Na jednu stranu má CAT S75 výhodu, že nevypadá jako běžný satelitní telefon, na druhou, při používání tohoto mobilu jako hlavního si ho na některé dovolené nebude moci vzít ...
Co se na webu nedozvíte a musel jsem to chvíli zjišťovat z technické podpory, záchrana funguje i v místech, kde není satelitní pokrytí - ale musíte být jinak připojeni na data.
Specifikace telefonu
Zdroj: https://www.alza.cz/cat-s75-6gb-128gb-cerna-d7671335.htm (říjen 2023)
Cena: 12 490 Kč
Mobilní telefon - 6,58" IPS 2408 × 1080 (120Hz), operační paměť 6 GB, vnitřní paměť 128 GB, hybridní slot, procesor MediaTek MT6855, fotoaparát: 50Mpx (f/1,79) hlavní + 8Mpx širokoúhlý + 2Mpx makro, přední kamera 8Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, Bluetooth, WiFi, USB-C, voděodolný dle IP69K, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
Shrnutí
Uvažujte o telefonu střední třídy, nevadí vám trochu připlatit a nosit v kapse odolný telefon? Pokud ano a líbí se vám možnost třeba i z alpských údolí bez signálu komunikovat, pak je S75 pro vás. Hlavní výhodou je relativně levný roční tarif a že satelitní komunikátor máte pořád v kapse.
Pokud plánujete expedici do exotických míst ... pravděpodobně tam zatím pokrytí nebude.
Závěrečné hodnocení: Nyní zajímavá pionýrsky-nerd služba, snad se do budoucna (hlavně pokrytí) rozšíří. A jen doufejme, že nouzové tlačítko nebude potřeba.