Články o metodice, naše zkušenosti a slovníčky.
Metodika
Ještě lehké shrnutí chytání pádů:
Vyzkoušeli jsme 3 scénáře chytání pytle:
1. z místa s prokluzem pro změkčení pádu prvolezce.
2. s odběhnutím od skály pro záchranu prvolezce před nekompromisní podlahou.
Zdar. Psal jsem teď Robertovi e-mailovou odpověď na otázku "jaký mačky" a když už jsem to sesmolil, tak už to publikuju i tady - třeba to bude někoho před zimními Tatrami zajímat.
Začátkem trocha sebeironie: maminka by nikdy v živote nepomyslela na to, že zrovna já budu publikovat následující výzvu.
S Oskarem jsme se už několikrát bavili o prezentaci tréninkové problematiky v našem klubu. Řekl bych, že většina lidí v klubu má k tréninku mírně řečeno ambivalentní vztah, což je také velmi dobře vidět na výsledcích.
Do nebezpečného terénu vstupuješ dobrovolně a tím bereš na sebe plnou odpovědnost za svou bezpečnost.
Odvaha je nádherná lidská vlastnosti, ale hazard odvahou není.
Neznalost a nepřipravenost v žádném případě nelze považovat za objektivní nebezpečí.
Při nejistém po
Je ohromný rozdíl mezi vědomně nastoupenými sólovýstupy a těmi ostatními, prováděnými většinou na lehčích cestách, nebo jde-li o pomoc kmarádům. Nalhávat si, že vědomně nastoupeným sólovýstupm si dokazuji, že se vůbec nebojím, je důkaz, že se bojím.
Straussova metoda
Tuto metodu je vhodné použít např. při pádu prvolezce před založením prvního postupového jištění. Metoda spočívá ve vytažení (bezvládného - není schopen sám dolézt cestu, vyprusíkovat) spolulezce na štand a následném slanění.
Ohromné množství času se ztrácí nikoli pomalým postupem, ale různým šramotěním - dlouhým balením, hrabáním v batozích, zastávkami,... proti tomu je zde
podle přednášek Dr.
Doporučeno: Schubert,P. - Bezpečnost a riziko na skále sněhu a ledu I a IIDvě knihy známého německého metodika shrnují téměž všechno co se Vám může v horách přihodit, formou rozboru již udátých nehod. Kniha dobrá leč poněkud drsná.